Advertise with The Guide Istanbul

Advertise with The Guide Istanbul

Türkçesi için sayfayı aşağı kaydırın

Who are we?

Launched as the city’s first English-language lifestyle magazine, The Guide Istanbul has been keeping a finger on the pulse of Istanbul happenings and delivering detailed information about local culture since 1991. With a print run of 25,000 copies per issue, The Guide Istanbul is published six times a year and sold in Istanbul in D&R and Remzi bookstores, selected Carrefour, Migros and Macrocenter shops, as well as major newsstands.

The Guide Istanbul, latest issues

What we do

Once a year at the beginning of the summer season, The Guide Istanbul publishes The Guide Bodrum, available both in English and in Turkish. With an extensive distribution network in Turkey’s summer resorts, this annual publication offers specific target-oriented exposure opportunities for brands which associate themselves with the seasonal tourism industry in the country.

Debuting its first issue in May 2016, The Guide Istanbul also produces The Guide Istanbul in Arabic biannially. The new magazine, distributed within a select network of Istanbul’s top hotels, addresses Arabic-speaking holidaymakers, health tourism travellers, and other short-term visitors, such as shoppers, families, and business travellers. To enquire about the upcoming May 2016 issue of the magazine, contact Ms Seray Ulucan Kanberoğlu via email. Her email is at the bottom of the page.

Throughout the year, The Guide Istanbul publishes various booklets and brochures, designed specifically to meet our readers’ and our partners’ needs. Our advertising and editorial teams will be more than happy to work with you on custom-made projects.

theguideistanbul.com is the magazine’s online version, featuring time-sensitive content via daily updates. With more than 70,000 monthly unique visitors (more than 50 percent browsing from Istanbul), the website serves as the quickest reference about the city and can bring an international audience to your business as well.

How we make a difference

Based on the principle of unwavering honesty, the content of the magazine is based on the first-person experience of The Guide Istanbul editorial team. As an independent magazine, we only write about the things we tried and loved. Since our readers are looking for authentic and customized Istanbul experience, our editors go the extra mile in content creation to make sure that all types of interests and preferences are addressed.

Our readership

The Guide Istanbul is a premium print and online magazine designed to appeal to:

- international luxury travelers looking for authentic local experience,
- Turkish nationals and foreigners with links to Turkey,
- ABC1 demographic in Turkey’s biggest cities.
 

For any advertising enquiries contact:

Ms Seray Ulucan Kanberoğlu
seray(at)apa.com.tr

Or call our office in Istanbul at +90 212 269 62 62

The Guide Istanbul’da Reklam Verin

Biz kimiz?

İstanbul’un ilk İngilizce lifestyle dergisi olarak yola çıkan The Guide Istanbul olarak 1991 yılından beri şehrin nabzını tutuyor ve yerel kültür hakkında detaylı bilgi veriyoruz. Sayı başına 25.000 basılan The Guide Istanbul yılda altı kez yayınlanıyor ve İstanbul’daki D&R, Remzi Kitabevi ve belirli Carrefour, Migros, Macrocenter mağazalarıyla büyük gazete bayilerinde satılıyor.

Ne yapıyoruz?

Yılda bir defa Haziran ayında İngilizce ve Türkçe iki ayrı baskı olarak The Guide Bodrum dergisini yayınlıyoruz. Bodrum'un seçkin otellerinde yayınlanan dergi yerel ve uluslararası markalar için Türkiye’deki dönemsel turizm endüstrisinin içinde yer almak adına hedef odaklı fırsatlar sunmaktadır.

The Guide Bodrum

The Guide Istanbul yayınları arasına Mayıs 2016’da katılacak The Guide Istanbul Arapça, İstanbul’un en seçkin otellerinin odalarına, havaalanı salonlarına ve daha pek çok özel dağıtım kanalı ile dağıtılarak Orta Doğu’dan, sağlık turizmi, alışveriş, iş ve daha pek çok neden dolayısıyla İstanbul’u tercih eden ziyaretçilere klavuzluk edecektir.

Yıl boyunca The Guide Istanbul olarak okuyucularımızın ve partnerlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarladığımız çeşitli kitapçık ve broşürler yayınlıyoruz. İsteğe özel projelerde editörlerimiz ve reklam departmanımız sizlerle çalışmaktan mutluluk duyacaktır.

Derginin çevrimiçi versiyonu theguideistanbul.com günlük güncellemeler ile (yüzde 50’sinden fazlası İstanbul’dan olmak üzere) aylık 70 binden fazla ziyaretçisine kaliteli içerik sunuyor. Kullanıcılara en hızlı şekilde İstanbul’a ait bilgiler veren internet sitemiz firmaları uluslararası bir kitleye ulaştırıyor.

Nasıl fark yaratıyoruz?

Değişmez dürüstlük ilkesi ile ilerleyen dergi içeriği The Guide Istanbul editörlerinin deneyimlerini ilk ağızdan aktarmasıyla oluşuyor. Bağımsız bir dergi olarak editörlerimiz yalnızca deneyip sevdiği şeyleri yazıyor. Okuyucularımız gerçek ve kişiselleştirilmiş bir Istanbul deneyimi aradığı için, editörlerimiz içerik oluştururken tüm ilgi alanlarının ve tercihlerin içerikte yer bulmasına gayret ediyor.

Okuyucu kitlemiz

The Guide Istanbul:

- gerçek bir İstanbul deneyimi arayan alım gücü yüksek uluslararası tatilcilere,
- Türk vatandaşlarına ve Türkiye ile bağlantısı olan yabancılara,
- Türkiye’nin büyük şehirlerindeki ABC1 demografik grubuna,

hitap eden seçkin bir yayındır.

Reklamlar hakkında bilgi almak için:

Seray Ulucan Kanberoğlu
seray(at)apa.com.tr

Telefon ile ulaşmak için: +90 212 269 62 62